-


Výběr hypotečního úvěru v souvislosti s běžným účtem

27.12. 2014 • Půjčky a hypotéky

Po hypotéce sahají lidé tehdy, když potřebují větší finanční obnos na své záležitosti. Žadatel o hypoteční úvěr by si měl vše důkladně promyslet. Co je vůbec nejdůležitější, měl by si zjistit veškeré aspekty, aby dopředu věděl, jakou částku ve finále vlastně musí uhradit. Mezi jedno z nejdůležitějších hledisek, jak si správně vybrat hypotéku, může patřit též i něco jiného než pouze úroková sazba či poplatky. Přibližně u jedné třetiny klientů je rozhodující i to, jaký běžný účet si musí k danému hypotečnímu úvěru sjednat. Někteří klienti nechtějí rušit svůj stávající bankovní účet, proto platí souběžně dva běžné účty, a to pochopitelně je zcela nehospodárné.

Tento druh klientely značí poměrně velké procento. Těmto jedincům přirozeně vůbec nevadí, že si zřídí hypoteční úvěr u bankovní instituce, jež poskytuje ty nejlepší podmínky, avšak velký problém pro ně představuje fakt, že by svůj původní běžný účet měli zrušit. Proto většinou platí nejrůznější účty jako pojištění nebo energie ze své původní banky, jelikož je to pro ně prostě pohodlnější. 

Tímto špatným rozhodnutím se však dostávají do situace, kdy hradí také i eventuální poplatek za vedení běžného účtu u banky, u které si zřídili hypoteční úvěr. Českého bankovního klienta lze tak lehce považovat za konzervativního, poněvadž jen velice nerad něco mění. Až si takový klient zvykne třeba na rozhraní internetového bankovnictví, moc se mu již nechce znovu se učit manipulovat s rozhraním novějším. Občas lze však docílit toho, že kvalitní a schopný makléř domluví vedení běžného účtu k hypotečnímu úvěru zdarma.

Dále tu máme ty klienty, kteří se vůbec nenamáhají zjistit si nabídky konkurenčních bankovních společnosti a přímo žádají o hypotéku svou nynější banku. Jedná se o nepříliš šťastné řešení, jelikož na trhu se jistě nachází takové banky, jež mohou poskytnout rozhodně daleko výhodnější podmínky a nižší splátky hypotečního úvěru. Kvůli takové volbě lze za jeden rok prodělat až několik tisíc korun. 

To ve finálním zúčtování znamená veliké částky, poněvadž taková hypotéka trvá průměrně okolo dvaceti let. Hypoteční úvěry se musí brát jako celek, měli bychom na ně tedy pohlížet jako na službu podléhající nějakému poplatkovému sazebníku banky, navíc se požaduje existence či sjednání běžného účtu. Častokrát se setkáváme s nastavenými poplatky za vlastní vedení úvěrového účtu, dále pak existuje poplatek za vyřízení účtu anebo poplatek za odhad ceny nemovitosti, který musí být v případě ručení. Další nemilou situaci představuje též poplatek za předčasné splacení hypotéky, jež si většina bankovních institucí účtuje. Veškeré tyto již zmíněné spolu s úrokovou sazbou nejvíce ovlivňují výslednou cenu hypotéky. 

Jsou i takové banky, které si část poplatků neúčtují či je klidně mohou vracet nebo promíjet v rámci nějaké speciální akce. Pakliže žadatel o hypoteční úvěr spolupracuje se schopným a na trhu se dobře orientujícím makléřem, může pochopitelně hodně z těchto nákladů ušetřit. Závěrem lze říci, že běžný účet má docela z nepochopitelných důvodů velký vliv na rozhodování lidí při žádosti o vyřízení hypotečního úvěru. Nyní se trh dostal už do takové fáze, že již není nijak komplikované změnit banku, stávající hypoteční úvěr se dá snadno refinancovat a díky velmi silnému boji mezi bankovní konkurencí si může kvalitní makléř vyjednat pro své klienty nadstandardní podmínky.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama