-


Variabilní hypotéka

10.10. 2014 • Půjčky a hypotéky

Pokud se rozhodnete zařizovat hypoteční úvěr, máte příležitost zvolit pevnou sazbu, jež se na stanovenou dobu zafixuje, nebo si lze vybrat variabilní hypoteční úvěr bez fixování. A právě na variabilní hypotéku se zaměříme a pokusíme se k ní něco sepsat.

Obecně k variabilní hypotéce

Variabilní hypotéce se také jinak říká hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou či floatingová hypotéka. Jedná se o druh hypotéky, kde je sazba u produktu zafixovaná na poměrně krátkou dobu. V zásadě může jít o měsíc, týden nebo i jen jediný den. Sazba se v tomto případě váže na sazbu PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) - tržní úrokovou sazbu. Bankovní instituce si za ní mezi sebou zapůjčují finance. Sazba PRIBOR se vyhlašuje prostřednictvím České národní banky. 

Pokud si vyberete variabilní hypotéku, obdržíte současně s ní nižší úrok než v případě klasické hypotéky s fixací na delší dobu. Počítat však musíte s tím, že měsíční splátky se budou pořád měnit a klidně se mohou razantně navýšit. Měsíční splátky hypotéky v sobě budou mít splátku jistiny, úrok podle zmíněné úrokové sazby a také marži banky, takže jediné, co se bude měnit, je výše úroku. 

O variabilní hypotéce uvažujte spíše ve chvíli, kdy nemáte napnutý rozpočet, protože se může stát, že vyšší měsíční splátka by mohla narušit předpoklady a učinit závažné finanční problémy. Pokud stále rozvažujete nad variabilní hypotékou, nicméně stále nemáte jasno, pak vězte, že variabilní hypotéka nemusí být konečným rozhodnutím a můžete hypotéku s plovoucí sazbou změnit na hypotéku s pevnou sazbou. To platí i v opačném směru. Změna se dá provádět u všech bankovních institucí, avšak většinou se odlišují podmínky.

Klady a zápory variabilní hypotéky

Kladně se dá ohodnotit fakt, že dostanete nižší úrokovou sazbu než u běžné hypotéky s pevnou sazbou. Jako nevýhoda se ovšem dá označit riziko plovoucích sazeb, kdy naprosto dopředu netušíte, kolik za měsíc zaplatíte. Takové riziko si ovšem nemůže dovolit každý, což znamená, že tento produkt není příliš vhodný pro konzervativnější klientelu. V případě variabilní hypotéky musíte více sledovat situaci a nesledovat pouze velice zajímavou úrokovou sazbu ve chvíli, kdy smlouvu uzavíráte.

Instituce nabízející variabilní hypotéku

Na našem trhu najdete řadu společností, jež poskytují variabilní hypotéku. Nyní se blíže na některé z nich podívejme:

LBBW Bank: IQ plovoucí hypotéka

LBBW je banka s celostátní působností a jedná se o univerzální bankovní instituci, jež nabízí veškeré základní produkty a hypotéka samozřejmě nemůže chybět. Variabilní hypotéka se u ní dá najít s názvem IQ plovoucí hypotéka. Ta nabízí klientovi zvýhodněnou sazbu úroků, jež se odvíjí od současné situace na trhu. I v tomto případě můžete kdykoliv přejít na fixní sazbu. Pohyblivá sazba lze nastavit u všech typů účelových hypoték, které má banka v nabídce (IQ hypotéka na bydlení a rekreaci, Refinancování hypotéky - Hypotéka hypoték, Konsolidace - IQ Hypotéka Multi, IQ Hypotéka na pronájem).

Variabilní hypotéka od mBank

Společnost mBank taktéž klientům nabízí zajímavé podoby hypotečních úvěrů. U mBank se dá zafixovat úroková sazba na jeden až pět roků, nebo zvolit variabilní typ úrokové sazby. Klienti mBank dostanou u variabilní úrokové sazby garantovanou výši úrokové sazby jako aktuální PRIBOR 1 M + marže, již má zákazník stanovenou ve smlouvě.

UniCredit Bank: Variabilní sazba s garancí

Známá společnost UniCredit Bank klientům dává možnost variabilní sazby s garancí. Kladem této variabilní hypotéky je skutečnost, že má garantovanou maximální výši úrokové sazby, takže se můžete alespoň o něco opřít, ať už se bude trh s financemi pohybovat jakýmkoliv směrem. Banka dále inzeruje možnost přechodu na fixní úrokovou sazbu. K dalším kladům se řadí nedočerpání úvěru zdarma, po roce po podepsání smlouvy lze čtyřikrát za rok využít možnosti mimořádného splacení dluhu. Sjednat si můžete i pojištění proti neschopnosti splácet.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama