-


Tipy na investování na burze

10.11. 2014 • Investice

Rozhodnete-li se investovat své finanční prostředky na burze, rozhodně byste měli být opatrní a dbát pečlivě na dodržování určitých pravidel. V opačném případě by se vám totiž mohlo velmi jednoduše stát, že o své peníze přijdete.

Jak na investice na burze

Obchodování na burze s sebou totiž logicky nese určitá rizika a člověk se musí v oblasti alespoň trochu vyznat. Máte-li k dispozici pouze relativně nižší částku, což může být suma max. do 500 tis Kč, bude pro vás ideální a dostačující nějaký spořicí účet nebo konzervativní forma spoření. Jiná situace je v případě, že máte volný větší obnos peněz, např. 5 mil Kč a více. Budete-li ukládat pouze zmiňovaným konzervativním způsobem, potom se dá říct, že jde pouze o jakousi formu zajištění, aby neklesla jejich hodnota. Jste-li v situaci, kdy máte k dispozici částku někde mezi uváděnými mantinely, můžete si vytvořit rezervu a pro zbytek zvolit takový způsob uložení, abyste si něco vydělali. Doporučujeme však držet se určitých doporučení, které si nyní uvedeme.

Budete-li chtít investovat na burze, rozhodně nevkládejte veškeré finance, které máte aktuálně k dispozici. Vedle toho byste tedy mít nějaké peníze uloženy i konzervativně, tedy např. v nemovitostech, které je možné pronajímat, ve stavebním spoření, penzijním připojištění nebo na spořicím účtu. Teprve až budete mít takto investováno a stále vám zůstanou volné peníze, můžete začít s obchodováním. Na burze totiž logicky vždy existuje určité riziko propadu a v případě, že byste vložili všechny finanční prostředky, mohli byste je rychle prodělat. Nebyli byste první ani poslední, jsou známé mnohé odstrašující případy. Znovu tedy opakujeme, toto obchodování rozhodně nedoporučujeme lidem, kteří mají k dispozici pouze nižší částku v řádech tisíců. Úplné minimum by mělo začínat někde na 100 tis Kč, ovšem toto rozhodně není optimální částka, o té se dá hovořit až od cca 300 tis Kč. Malé sumy jsou poměrně vysoce rizikovou investicí, jelikož je nelze vhodně rozložit. Ani strategie, že budete pravidelně nakupovat za malé částky, není příliš výhodná, neboť takto se rozkládá riziko při nákupu podílových fondů. Co se týče akcií, zde je úplně nejlepší cesta začít obchodovat s již naspořeným kapitálem.

V případě obchodování na burze je určitě potřebná znalost anglického jazyka, jelikož poté můžete své kroky činit zcela sami, bez toho aby vám někdo pomáhal. Není to ale nic úplně tak jednoduchého, jak by se mohlo zdát. Nejprve je potřeba si otevřít obchodní účet. Nutné je počítat s tím, že budete muset měsíčně platit poplatky za možnost obchodování, dále také za poskytnutí softwaru a informací, což bude v součtu cca 50 dolarů. Za každý uskutečněný obchod budete muset ještě následně zaplatit cca 1-2 USD. Dobrá znalost cizího jazyka je rozhodně důležitá, ale samozřejmě není to vše. Každopádně obchodování není nic jednoduchého v češtině, natož pak v anglické verzi, proto byste při jazykové neznalosti měli zcela jistě problémy. Připravit se budete muset také na to, že samotné obchodování je poměrně dost časově náročné. Funguje to tak, že americká burza funguje v čase od 15.30 do 22h a o tomto čase je tím pádem nutné sedět u počítače a věnovat se obchodování, v opačném případě se totiž připravujete o možnost dosáhnout dobrého zisku. Obecně by se dalo říct, že obchodování na burze je ideální pro bohatého a ekonomicky vzdělaného důchodce, který má nejen dostatek finančních prostředků, ale také zkušeností, odvahy a volného času, který tímto pádem může této činnosti věnovat. Mimi samotné obchodování je totiž potřeba hlídat např. výroční zprávy firem a další dostupné informace o nich, celkovou situaci na trhu, dále také např. jejich nové produkty, obchodní partnery nebo dokonce personální změny, kterými mohou procházet.

Pozor na poplatky při obchodování na burze

Poplatky jsou další oblastí, na kterou bychom si měli dávat pozor. Možná ani netušíte, že variantou je i obchodování zprostředkovaně, tzn. přes nějakou českou firmu, k čemuž vám bude pravděpodobně stačit pouze zaregistrovat se u některé z dostupných makléřských společností. Nebudete v tom případě potřebovat výbornou znalost anglického jazyka, makléř na sebe vezme veškeré měsíční poplatky a navíc s ním budete moci konzultovat veškeré vaše dotazy a nejasnosti. Ovšem samozřejmě nic není zcela zadarmo a i zde na vás budou čekat poměrně vysoké poplatky za obchod. V případě, že všechny příkazy budete zadávat přes internet, budou se pohybovat mezi 5-15 USD. Ale pozor, využijete-li osobního bankéře, mohou se tyto poplatky dostat až k neuvěřitelným 75 USD. I v těchto případech navíc musíte počítat s tím, že stále vás obchodování bude stát poměrně dost vašeho volného času.

Burza - demo účet pro obchody bez rizika

Zcela jistě můžeme doporučit vyzkoušet si tzv. obchodování nanečisto, neboť v dnešní době existují obchodníci, kteří nabízejí možnost vytvoření jakéhosi demo účtu, kde máte k dispozici imaginární finanční prostředky. S těmi pak můžete obchodovat. Přesto že se takto nenaučíte úplně vše, neboť s pravými penězi bude poté vše dost odlišné, zcela jistě vám to ale může hodně pomoci. Zvážit můžete i účast na nějakém investičním semináři, které dnes již nabízí mnoho firem. Vaše účast na takovém semináři vás samozřejmě k ničemu nezavazuje, ovšem určitě se zde dozvíte spoustu informací a můžete zkonzultovat své dotazy nebo nejasnosti. I internet vám může poskytnout mnoho tipů či praktických poznatků, co se týče investování.

Rozhodnete-li se nakupovat, je nutné k tomu zvolit správný čas. Pokud budete posílat finanční prostředky na účet u zahraniční banky, neminou vás zcela jistě poplatky s tím spojené. Doporučit v tom případě můžeme spíš menší banky, u nichž jsou poplatky obecně nižší. Řádově to může být do 300 Kč a to i u plateb uskutečňovaných mimo Evropu. U některých bank bývá stanoven horní limit takového poplatku a vy platíte určité procento z odesílané částky. Maximálně však do uvedeného limitu. Důležitou roli zde sehraje také kurz patřičné měny, za který budete v danou chvíli nakupovat. Zjednodušeně řečeno, bude-li např. dolar momentálně drahý, můžete prodělat.

Vytvořte si systém

Při obchodování je důležité stanovit si určitý systém, který je pak potřeba důsledně a zodpovědně dodržovat. Rozhodně nesázejte vše na jednu kartu a postupujte, jak se říká, s chladnou hlavou. Neovládnutými emocemi můžete negativně ovlivnit daný nákup či prodej. Zcela jistě byste neměli za celou disponibilní sumu nakoupit pouze jedny cenné papíry a to ani v případě, že vám někdo z vašich známých či váš makléř dá nějaký zaručený tip. Obecně platí, že do jednoho obchodu byste měli vložit max. 5-10% vašich volných finančních prostředků. Rozumným krokem je rovněž investice do různých odvětví, proto se nezaměřujte pouze např. na akcie technologických společností apod. Riziko rozložíte také tím, že nenakoupíte pouze akcie, ale např. také komodity.

Dodržujte pravidla bezpečného investování

Pamatujte také na to, abyste nebyli příliš nenasytní. Je potřeba si hned na začátku uvědomit, že žádná akcie nemá takovou hodnotu, aby její cena mohla stoupat do nekonečna. Proto si při obchodování stanovte určitou hranici zisku, které byste chtěli dosáhnout. Jakmile se jí přiblížíte, nebo ji překročíte, ihned akcie prodejte. Nemusíte toho litovat ani v případě, že by hodnota dané akcie měla ještě v příštích dnech stoupat, berte to tak, že už by to pro vás byl příliš velký risk. Stejně tak si můžete stanovit také hranici tzv. stop loss, to je kolik maximálně můžete prodělat. Pro vysvětlení je to situace, kdy hodnota akcií např. klesne o 15%. Poté je nutné je ihned prodat, abyste minimalizovali případné další ztráty, protože tento pokles by mohl ještě pokračovat. Sledování cen akcií jako takové není ničím složitým, neboť obchodní systémy už dnes nabízí možnost nastavit hodnotu horního i spodního limitu automaticky již při nákupu.

Páková investice

Posledním našim tipem pro nováčky jsou tzv. pákové investice. Bude-li se vám na burze dařit, můžete nabýt rychle dojmu, že již vše znáte a že už vás nemůže nic překvapit. To bývá právě ta chvíle, kdy člověk začne zbytečně riskovat a to není ten správný krok. Nákup na páku je velice rizikový. Zjednodušeně vysvětlíme, že to znamená nákup akcií, které vynáší až dvojnásobek za velmi malý poplatek. Váš zisk poté v násobcích roste, ovšem je potřeba si uvědomit, že stejně rychle pak klesá při poklesu cen akcií. Můžete tak přijít o vše během velice krátké doby a dokonce se dostat i do mínusu, což vás zadluží. Proto buďte ve svých krocích vždy rozvážní.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama