-


Rozdíly v platebních kartách

23.09. 2015 • Tipy a rady

Někteří lidé neznají rozdíl mezi platební kartou a kreditní kartou. Slangově tak označují svou kartu za „kreditku“, aniž by věděli, že jejich platební karta kreditní kartou být nemusí. Jaký je mezi nimi tedy rozdíl a jaké jsou další druhy karet?

Debetní, kreditní a charge karta

Mezi debetní a kreditní kartou není na pohled žádný rozdíl. Obě jsou vyrobené ze stejného materiálu, s logem banky a karetní asociace. Zároveň mají obě i stejný počet číslic, popisový proužek, CVV kód a další prvky. Vzhledově jsou tedy stejné, využití a fungování je ale naprosto odlišné.

Platební karty můžeme rozdělit podle typu zúčtování na debetní, kreditní a charge. Debetní karta se vztahuje k běžnému bankovnímu účtu a její vlastník tak může provádět bezhotovostní platební styk a vybírat peníze přímo z bankomatu. Platební karta je takovým klíčem k běžnému bankovnímu účtu, na němž si majitel může spravovat své finanční prostředky. Důležité však je, že z této karty lze vybírat pouze takovou částku peněz, která je k dispozici na účtu, eventuálně i více, pokud byl u banky zřízen kontokorent.

Také kreditní karty slouží k bezhotovostní platbě, ovšem v tomto případě se používají peníze banky. Jde tedy o nákup na úvěr, kdy nevyužíváte vlastní bankovní účet, ale čerpáte úvěr od banky. Na kartu se každý měsíc připíše určitý limit a závisí tak pouze na vaší potřebě, zda částku na daný měsíc vyčerpáte nebo vám z ní něco zbyde. Následně pak obdržíte vyúčtování společně se složenkou k úhradě. Pokud danou částku uhradíte v tzv. bezúročném období, nezaplatíte nic navíc. Kreditní karty jsou tak vhodné jako finanční rezervy.

Posledním druhem je charge karta, která je velice podobná kartě kreditní s tím rozdílem, že vám banka na konci měsíce sestaví vyúčtování všech transakcí najednou a vy pak musíte celý dluh jednorázově splatit ve stanoveném termínu, nejčastěji do konce následujícího měsíce. Z vyčerpané částky nejsou účtovány úroky. Tento druh karet je často využíván společnostmi pro své zaměstnance, kteří ji využívají na služebních cestách k platbě za palivo či ubytování.

Elektronická a embosovaná

Elektronické karty patří u nás k nejvíce využívaným typem. Jsou použitelné pouze pro transakce, které jsou online ověřeny v kartovém centru, tedy pro výběry z bankomatů a platby u obchodníků disponují elektronickým platebním terminálem. Mezi výhody elektronických karet patří jejich nízká cena (zpravidla do 300 korun ročně), nízké poplatky za blokaci ztracené nebo odcizené karty a nulová možnost zneužití zablokované karty. Naopak nevýhodou je pak jejich omezená použitelnost, kdy ne všichni obchodníci akceptují tuto kartu.

Embosované karty jsou odlišné v tom, že mají plasticky vyraženy údaje, tedy číslo karty, majitele a platnost. Díky tomu ji může majitel použít i u obchodníků, kteří nemají elektronický terminál, ale pouze tzv. žehličku (imprinter). Tyto karty mají na rozdíl od elektronických vyšší cenu za vydání, její vedení a blokaci.



sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama