
Přemýšlíte i vy o uzavření úvěru? Existuje mnoho bankovních i nebankovních možností a v případě, že chcete vybrat úvěr pro vás nejvýhodnější, je potřeba znát komplexní nabídku finančního trhu. Jsou vám známy podmínky a podrobnosti právě revolvingového úvěru? Nyní si ho společně přiblížíme.
Revolvingový úvěr obecně
Samotné slovo „revolvingový“ v podstatě znamená, že se jedná o obnovení a toto přestavuje základní podstatu tohoto úvěru. Přesněji vyjádřeno, jedná se o krátkodobý úvěr, který je možné obnovovat. Princip fungování je obdobný jako u úvěru z kontokorentního účtu, s tím rozdílem, že ten revolvingový není závislý na vašem běžném účtu. V momentě splacení celkové dlužné částky máte možnost si vzít úvěr znovu, tentokrát už ovšem bez formalit potřebných k vyřízení. Platí to samozřejmě pouze v případě bezproblémového splácení. Revolvingový úvěr najdete v nabídce všech bank na našem trhu, ale poskytují ho i mnohé nebankovní instituce.
Revolvingový úvěr - pro koho je určen
Tento typ úvěrů je využíván především firemními subjekty, které takto poskytnuté finance potřebují k pokrytí svých běžných provozních nákladů. Vystavené faktury jsou jim zpravidla uhrazeny až s časovou prodlevou, takže mezitím využijí právě finančních prostředků z revolvingového úvěru. Tento úvěr je možné čerpat mnoha způsoby, ať už nákupem, výběrem hotovosti v bankomatu, nebo bankovním převodem na jiný účet.
Existují i konkrétní produkty, které umožňují schválení revolvingového úvěru pouze právnickým osobám nebo podnikatelům. Mezi podmínkami k poskytnutí je zde mimo jiné doložení základních údajů o společnosti, podnikatelského záměru, kopie rozhodnutí o oprávnění k podnikání, informace o hospodaření, včetně účetní závěrky za předchozí tři roky, daňového přiznání rovněž za období tří let zpětně, potvrzení o bezdlužnosti atd.
Revolvingový úvěr - výhody a nevýhody
Revolvingový úvěr má mnoho výhod. Mezi ty základní patří to, že díky němu můžete finance čerpat opakovaně, tzn., že ho sice splácíte, ale zároveň máte možnost znovu čerpat a to například i prostřednictvím kreditní karty. Můžete si také zvolit ze široké nabídky jak bankovních, tak nebankovních institucí, které ho poskytují.
Nevýhodou ovšem jsou vyšší úroky i poplatky než u běžných úvěrů.