Lidé si půjčují peníze poměrně často. Není to v současné době ničím neobvyklým. Bohužel se někdy ale stane, že člověk přecení své možnosti a není schopen půjčky splácet. V tom případě se stává dlužníkem. Všichni tito dlužníci se zaznamenávají ve speciálních registrech a databázích. Existuje jich velké množství. Věřitel si tak může ověřit spolehlivost dlužníka. Jedním takovým registrem je i SOLUS.
O organizaci SOLUS
Tento registr je pod záštitou právnických osob. Název SOLUS vychází ze skutečných slov „Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům“. Všechny závazky, které nebyly splněny ze strany dlužníků, se sem zaznamenávají.
Pod touto společností se sdružují jak bankovní, tak i nebankovní subjekty, které se pohybují v různých odvětvích. Patří sem teda bankovní společnosti, nebankovní společnosti, ale také mobilní společnosti, či dodavatelé elektřiny. Díky tomuto registru tak lze snadno ověřit věrohodnost dlužníků. Snaží se předcházet finančním ztrátám věřitelů.
Poprvé se společnost na trhu objevila v roce 1999. Jedná se teda o poměrně tradiční společnost. Od roku 2004 působí i online. V roce 2005 spustila společnosti i organizace registry IČ. SOLUS se snaží nabízet svým klientům stále lepší služby. Jde prostě s dobou.
Nejvyšším orgánem SOLUS je členská schůze. Řídícím a statutárním orgánem je rada sdružení. Dále zde působí výbory, revizor účtů, tajemník sdružení a pracovních skupin. To je celá organizační struktura společnosti.
Registry SOLUS k nahlédnutí
SOLUS poskytuje hned šest registrů, na které se nyní důkladně podíváme.
· Registr FO : Do tohoto registru se zaznamenávají pouze fyzické osoby. Být uveden v tomto registru není nijak pozitivní. Osoby, které se zde vyskytují, jsou ty, které nedodrželi některé smluvní závazky. To znamená, že nedostály svým finančním závazkům.
· Registr IČ: Opět se jedná o negativní registr, ovšem do tohoto registru se zaznamenávají fyzické osoby, které podnikají, případně právnické osoby.
· Pozitivní registr: V tomto registru naleznete veškeré informace o klientech a jejich smluvních vztazích. V tomto registru se ale evidují klienti, kteří si veškeré své závazky plní. Právě podle zařazení v tomto registru se posuzuje, zda jste schopni plnit další závazky v případě, že o to požádáte.
· Registr neplatných dokladů: Tato databáze je pouze pomocná. Prostřednictvím internetu je možné sem přidat neplatný doklad, který byl odcizen. Objevují se tady oficiální informace, které poskytuje Ministerstvo vnitra České republiky
· Insolvenční registr: Další pomocná databáze společnosti SOLUS. Jsou v něm obsaženy informace z ISIR, což je insolvenční rejstřík. Prostřednictvím tohoto registru si každý může ověřit klienta a získat o něm nějaké informace.
· Rejstřík třetích stran: Poslední z rejstříků je rejstřík třetích stran. Slouží ke kultivaci trhu. Jednotlivé členské společnosti si díky tomuto rejstříku mohou vyměňovat potřebné informace. Jsou to například informace o podvodném jednání třetích stran, ke kterým patří zejména dealeři, zprostředkovatelé a podobní pracovníci.
Služby registru SOLUS
Každý člověk může nahlédnout do registru SOLUS. Společnost poskytne člověku výpis z rejstříku. Žadatel může být buď fyzická osoba, fyzická osoba podnikající, ale také právnická osoba. Díky tomu výpisu si snadno ověříte, zda vaše údaje jsou obsaženy v Registr FO nebo IČ.
Proces ověření není nijak složitý. Fyzické osobě postačí mobilní telefon, ze kterého prostřednictvím SMS výpisu zjistí stav, případně lze pořádat i klasickou písemnou formou. Žadatel musí ale získat kód SIN. Tento kód je unikátní, prostřednictvím kterého osoba zjistí své údaje z rejstříku. SIN kód je vydáván na žádost každého člověka.
Žádost o výpis registru SOLUS není možné vyřídit ihned na počkání, telefonicky, faxem, mailem, ani žádnou jinou expresní formou. Jedná se o bezpečnostní opatření. Vyřízení žádosti prostřednictví papírové formy trvá zhruba čtrnáct dnů.
Členské společnosti SOLUS
Lidé, kteří se objeví v jednom z negativních rejstříků společnosti SOLUS jsou ti, kteří si neplní své smluvní závazky některým jiným společnostem, a to těmto: Axa Czech, Air Bank, Air Telefom, ALD Automotive, Bonerix, mBank S.A., CCS Česká společnost pro platební karty, Centropol Energy, Centropol Telecom, Cetelem ČR, Citibank Europe plc, Click Credit, COFIDIS, Credium, Česká pojišťovna, Českomoravská stavební spořitelna, Československá obchodní banka, Český Triangl, ČEZ Prodej, ČSOB Leasing, E.ON Česká republika, Equa bank, ESSOX, GE Money Auto, GE Money Bank, Home Credit, Hypoteční banka, IMPULS - Leasign - Austria, Komerční banka, LBBW Bank CZ, MAKRO Cash & Carry ČR, Modrá pyramida stavební spořitelna, Profi Credit Czech, Raiffesisenbank, Raiffeisen stavební spořitelna, RCI Financial Services, RWE Zákaznické služby, sAutoleasing, Telefónica Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, UniCredit Bank Czech Republic, UniCredit Leasing CZ, VB Leasing CZ, VLTAVÍN leas, Vodafone Czech Republic, Zuno Bank AG.
Další registry a seznamy dlužníků
Společnost SOLUS není jedinou na trhu, která by poskytovala reistry tohoto typu. Seznamme se proto, alespoň okrajově, s dalšími, které můžete využít.
· Centrální registr dlužníků – CERD: Registr je spravován Českou národní bankou a představuje největší národní, ale také nadnárodní bankovní i nebankovní informační systém.
· Bankovní registr klientských informací – BRKI: V tomto registru se objevují údaje bankovních institucí.
· Nebankovní registr klientských informací – NRKI: V registru se sdružují informace, které poskytují nebankovní společnosti, zvláště ty leasingové, ale i mnoho dalších.