Technologické firmy stále častěji vydávají dluhopisy, aby získaly provozní kapitál na vývoj svých služeb či výrobků.
Je tak patrný jasný odklon od zavedeného systému, kdy firmy hledající kapitál jej získávaly buď od bank, nebo od investorů. Banky poskytovaly úvěry a investoři získávali podíl ve firmě, a to na dobu neurčitou.
Díky dluhopisům firmy získávají finance za úrok, který si spočítaly, že mohou vyplatit.
Oproti bankovnímu úvěru jde o jasnou jistotu, která se rozhodně vyplatí.
Banky totiž mohou v případě, že si to obhájí, nařídit tzv. zesplatnění úvěru.
To probíhá většinou nenadále v krátkém časovém horizontu, v rámci kterého není schopen podnikatel, rozumějte firma, získat potřebnou likviditu na úhradu úvěru, a společnost tak míří do konkurzu či do insolvence.
Důvodem pro zesplatnění úvěru může být neuvedení důležitých informací v rámci žádosti o úvěr. Pod tuto definici se skutečně může schovat cokoliv - realita postavení žadatele na trhu, vliv konkurence, účetnictví atd.
U dluhopisů tento problém hrozí jen v případě, že si podnikatel špatně spočítal business plán.
V poslední době je stále méně výhodné pouštět si do firmy investora, který by zafinancoval rozvoj.
Dochází totiž k ředění hlasovacích práv a potenciálnímu zmenšení akceschopnosti firmy.
Je to naprosto logické, protože jistě znáte sami situace, že je obtížné se domluvit na správném rozhodnutí, když se hlasování účastní více subjektů s různými zájmy.
To je právě největší nevýhoda vstupu investora do firmy.
Další nevýhodou mohou být různé podmínky, které si při vstupu investor klade.
Na druhou stranu je třeba uvést i situace, kdy investor, který má ve firmě podíl, firmu podporuje a spojuje s lidmi, kteří mají konexe a jsou schopni jí pomoci.
Ze zkušenosti lze však uvést, že dříve nebo později v každé větší skupině dojde k názorovému rozkolu, který může firmu přivést do problémů.
Není se proto čemu divit, že dluhopisy jsou tak oblíbené.
Zajišťují likviditu v době, kdy je třeba být co nejvíce akceschopný a na druhé straně investorům dávají zajímavé zhodnocení vložených finančních prostředků.