-


Pět způsobů jak šetřit peníze

06.10. 2013 • Tipy a rady

Jak známo, každý z nás potřebuje peníze a snad všichni bychom jich vždy chtěli víc, než máme. Jistě si i vy častokrát říkáte, že se vám něco líbí, ale bohužel nemáte na to, abyste si to pořídili. Patříte také mezi ty z nás, kteří žijí, jak se říká od výplaty k výplatě a pokud se vám stane, že máte nějaké finance navíc, tak si je neušetříte, ale užijete si je? Ovšem nastane-li pak situace, kdy přijde výdaj, se kterým jste nepočítali, jako např. pokažený domácí spotřebič, řešíte, kde vezmete peníze?

Nakupování

Na nákup si připravte seznam a snažte se ho poté držet. Doma nejlépe poznáte, co vše vám chybí a promyslete si předem, co budete vařit. Vše si průběžně zapisujte do seznamu, a jakmile vyrazíte na nákup, kupujte opravdu jen to, co jste si napsali. Lákají vás všude nabízené slevy a říkáte si, že byste si mohli některé věci nakupit již nyní do zásoby levněji? V těchto případech je potřeba zvážit, zda se skutečně o výhodnou slevu jedná, neboť výrobky mnohdy mohou být zlevněny o minimum, např. i o korunu a i přesto jsou publikovány jako zlevněné. Takto určitě neušetříte. Pamatujte, že snahou každého obchodníka je prodat a to, zda výrobek potřebujete, musíte vědět pouze vy sami.

Rozpočet

Vytvořte si tabulku vlastního rozpočtu domácnosti, ať už v počítači, nebo jednoduše jen na papíře. Zde si zapisujte veškeré příjmy a výdaje i s poznámkami, za co jste peníze utratili. Nejdůležitějšími čísly je váš hlavní a pravidelný příjem a stejně tak i pravidelné a neodkladné výdaje. Jestliže tato čísla vzájemně odečtete, dostanete se k sumě, kterou máte k dispozici na běžné nákupy potravin, drogerie, kosmetiky a jiných potřeb. Do pravidelných plateb zařadíte vše, co platíte každý měsíc a hodnota je vždy stejná. Jednat se bude v prvé řadě o nájem, splátky, poplatky za televizi a internet, paušály za telefon, benzín na cestovné apod. Takto získáte přehled o tom, jaké jsou výdaje vaší domácnosti a jaká suma peněz vám zůstává na další útratu. V případě, že si vše budete psát, budete se lépe orientovat a pomůže vám to v rozhodování, zda si určitou věc pořídíte nebo nikoli.

Pokladnička či prasátko

Tento trik, který většinou učíme naše děti, výborně funguje pro šetření. Pořiďte si klasické prasátko nebo jakoukoli jinou pokladničku, kam si budete moci odkládat peníze. Vyzkoušejte to např. se všemi kovovými padesátikorunami, které vám přijdou pod ruku. Snažte se je neutratit, ale ihned vložte do kasičky. Možná budete po čase velmi mile překvapeni, jaká rezerva vám vznikne na horší časy. Objeví-li se pak výdaje, se kterými jste nepočítali, určitě svoji pokladničku oceníte a budete pyšní na své dřívější rozhodnutí.

Zvažte, co potřebujete

Naučte se předem zvážit, co skutečně potřebujete a odříci si lákavé nabídky. Jistě každý z nás zná situaci, kdy vás v letáku zaujme velká televize zlevněná o třetinu a vy si ji hned přestavujete ve vaší domácnosti. Vždy nejdřív důkladně přemýšlejte, zda ji nutně potřebujete. Možná zjistíte, že jste si novou pořídili teprve před třemi lety a ta stále funguje bez problémů a je dostačující. Takže vlastně novou ani nepotřebujete a peníze, které byste byli ochotni na ni obětovat, si schovejte raději do prasátka. Časem jistě přijde situace, kdy je budete opravdu potřebovat a své rozhodnutí oceníte.

Druhá práce

V případě, že vám váš hlavní měsíční příjem nestačí, pokuste se najít přivýdělek. Můžete uklízet kanceláře nebo roznášet letáky. Rovněž máte možnost např. využít svých zkušeností a kurzů a věnovat se třeba pečení dortů, masážím apod. Služby poskytněte nejprve svým známým, ti vás určitě rádi doporučí dál. Budete-li pouze sedět doma u televize a ztěžovat si na složitou situaci, nic tím nevyřešíte. Větší efekt bude mít, když opravdu začnete něco dělat. Buďte však obezřetní, neboť na trhu najdete spoustu nabídek, které slibují snadný a velmi rychlý výdělek. Háček ovšem je v tom, že požadují vstupní poplatek. Určitě nic neplaťte, vašim cílem je si něco vydělat a ne mít další výdaje. Mnozí potencionální zaměstnavatelé vám mohou slibovat vysoký výdělek, neboť právě vy jste jistě ten pravý člověk pro danou práci. Za např. pouhou tisícikorunu můžete mít vyhlídku firemního telefonu, notebooku, osobního automobilu a dalších výhod. Zůstaňte nohama na zemi a nenechte se podvést, neboť v případě, že by vše takto výborně fungovalo, nikdo by po vás poplatky nechtěl.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama