Čím dál tím častěji se v poslední době stává, že si lidé potřebují půjčit peníze, ale ouha, při žádosti o půjčku zjistí, že tato byla zamítnuta. Proč? Kvůli negativnímu záznamu v registru dlužníků.
Co je to registr dlužníků a jak jsem se do něj dostal?
Jak se vůbec člověk do registru dostane? Tzv. registrů máme hned několik. Jako základní rozdělení bychom si mohli uvést na bankovní registr, který využívají k záznamům a nahlížení banky, a registr nebankovní, kde se zaznamenávají ostatní záznamy. Dostat se do registru je velmi snadné. V podstatě je tam o vás záznam ihned, jakmile si někde půjčíte peníze nebo vezmete něco na splátky. To jsou tzv. pozitivní záznamy. Jakmile ale přestanete splácet, nebo se jen zpozdíte se splátkou, stanou se z pozitivních záznamů záznamy negativní.
Proč mi neschválí půjčku?
O tom, zda vám bude půjčka schválena, rozhodují nejen záznamy negativní, ale i ty pozitivní. Jak?
- Pozitivní – pokud máte půjček už moc, jste takzvaně přeúvěrovaní, solidní poskytovatel půjček vám už peníze nepůjčí. V souladu se zásadami zodpovědného půjčování.
- Negativní – jakmile máte negativní záznam, většina bank vám už půjčku neposkytne. Přitom stačí i to, že se kvůli nečekanému poplatku na účtu dostanete na jeden den do nepovoleného debetu třeba i jen 10 Kč.
Co teď?
Jak z toho ven? Záznamy v registrech se mažou po 5 letech od ukončení dané půjčky, ze které záznam vznikl. Takže od jejího doplacení. U revolvingových úvěrů, jako je třeba kontokorent, od jejich zrušení. Ale co když potřebujete peníze hned ted?
Stále ještě existuje možnost i pro vás. Spousta poskytovatelů nebankovních půjček do registrů nenahlíží. Jediná jejich podmínka je, abyste měli čistý rejstřík u nich. Většinou nechtějí ani potvrzení o příjmu, stačí, když jim uvedete, jakého charakteru váš příjem je (například ze zaměstnání, důchodu,...).
Jak na to?
Vše můžete vyřídit z pohodlí vašeho domova online. Stačí použít vyhledávače a srovnávače, vyplnit žádost a čekat na její schválení.
Nebo můžete kontaktovat společnost, která poskytuje půjčky prostřednictvím svých obchodních zástupců. Ti vám pak mohou peníze přinést rovnou domů. Případně se můžete sejít v restauraci či přímo v kanceláři poskytovatele či jeho zástupce.
Příklady některých poskytovatelů
Zaimo půjčka
- Vyřízení online.
- Vše stojí na vyplnění formuláře, na základě kterého vám zástupce společnosti zavolá a dohodne s vámi detaily.
- Po schválení půjčky společnost ihned odesílá peníze.
- Možná výše půjčky 25 000 až 108 000 Kč.
Pronto půjčka
- Půjčka bez registru online na účet.
- Výše půjčky až 100 000 Kč.
- Přehledný web, možnost spočítat si, kolik na půjčce přeplatím.