-


Jak refinancovat hypotéku

22.03. 2014 • Tipy a rady

Máte i vy hypotéku? A slyšeli jste už o možnostech, jak ji výhodně refinancovat? Obvykle je možné touto formou ušetřit nemalé finanční prostředky, možná by to bylo reálné i ve vašem případě.

O refinancování

Podstatou refinancování je vlastně splacení stávajícího úvěru novým hypotečním úvěrem. Zpravidla si k tomu vybereme banku, která nám nabídne lepší a výhodnější podmínky, než banka původní. V reálu to znamená, že vybraná banka převezme celý náš zbývající závazek a my nově budeme splácet hypotéku už jí.

Postup refinancování

Samotný postup při refinancování je velmi podobný tomu, který jste již absolvovali v případě uzavírání nového hypotečního úvěru. Výhodou pro nás v tomto případě je, že si refinancování můžeme předem přesně naplánovat. Nutné je pohlídat si termín, kdy končí vaše fixační období a minimálně šest týdnů předem potom začít s vyřizováním refinancování. Vaše banka vám zašle nabídku nových úrokových sazeb, které by se vás týkaly po další fixační období. V případě, že s podmínkami nebudete souhlasit a rozhodnete se pro změnu banky, požádejte svou stávající o vyčíslení dlužné částky. Tyto informace předáte nové bance, kterou si zvolíte pro svůj nový úvěr, a ta již sama následně provede refinancování. Vaše původní hypotéka tímto krokem zaniká a zároveň dojde k převodu zástavních práv k nemovitosti. Rovněž dojde ke změně vinkulace jak v pojištění nemovitosti, tak životního pojištění.

Důvody refinancování

Základním důvodem refinancování hypotéky bývá zpravidla výše úroku. I vy máte možnost udělat si průzkum trhu a vyhledat si banku, která vám nabídne výhodnější podmínky. Existují však i jiné důvody, které vás mohou vést k refinancování vašeho hypotečního úvěru. Jedním z nich může být např. možnost rozložit si úvěr do delšího časového období. Tuto variantu můžete zvolit např. v případě, že je pro vás výše splátky příliš vysoká. Prodloužením celkové doby splácení dosáhnete nižšího zatížení vašeho rodinného rozpočtu.

Nicméně i přes všechny výhody, které refinancování hypotéky nabízí, je potřeba veškeré kroky předem důkladně zvážit. Samozřejmě i vy můžete být těmi, komu se tento krok finančně vyplatí, ovšem nejste-li odborníci, rozhodně doporučujeme oslovit nezávislého finančního poradce. Ten vám poradí se základními kroky a vybere pro vás nejvýhodnější variantu. Využít můžete rovněž speciální kalkulačky, které najdete na internetu.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama