-


Jak přežít od výplaty k výplatě

06.10. 2015 • Tipy a rady

Peníze, peníze, peníze. Jsou velmi důležité a troufám si tvrdit, že každý z nás e s nimi nějakým způsobem potýká. Problémy tady budou vždycky. Otázkou zůstává, jak si zařídit své finance tak, abyste na konci měsíce nemuseli koukat do prázdné peněženky. Každý z nás si určitě přeje mít dostatek peněz na to, co potřebuje. Rozhodně však ne každý v životě zažije období, kdy by si mohl dovolit skutečně to, na co si vzpomene bez toho, aniž by se musel ohlížet na cenu toho či onoho či nemusel sledovat, že je něco v nějaké akci či velké slevě. Bohužel, slevy a akce jsou standardem dnešních dnů a málokdy objevíte něco, co by nebylo ve slevě nebo v akci, málokdy však objevíte něco, co není ve slevě a chcete si to koupit jen tak, pro radost. V dnešní době téměř všichni chtějí nakupovat levně a tak, aby co nejvíce ušetřili. Tak už to dneska chodí. Cena bydlení rok od roku stoupá, rostou ceny potravin a energií, ale platy se nezvedají. Všichni to známe a ještě se na nás tyto informace valí ze všech stran. Nezbývá, než se se zdražováním smířit a zkusit se nějak přizpůsobit.  Jak ale vyjít s penězi? Níže najdete pár tipů k tomu, jak zlepšit své hospodaření s penězi ve chvíli, kdy je do další výplaty daleko a další peníze v nedohlednu.

Udělejte si rozpočet

Spočítejte si všechny vaše finanční prostředky, které máte k dispozici. Výslednou částku vydělte počtem dnů, které vám zbývají do další výplaty. Výsledkem bude částka, kterou můžete každý den utratit. Ve chvíli, kdy tuto částku překročíte jeden den, na druhý den vám zbude méně peněz a budete se muset uskromnit.

Šetřete

Ne, neděláme si legraci. Vždyť přece šetříte, kde se dá. Jste si tím ale skutečně jistí? Dáváte si v práci kávu z automatu? Nebo dokonce dvě? Spočítejte, kolik za ně utratíte za měsíc. Není lepší si koupit normální kávu? Rozhodně to vyjde levněji. Jezdíte autem do práce? Kupte si měsíční jízdenku a jezděte autobusem. Kupujte-li si svačiny v kantýně, zkuste zvážit, zda by nebylo lepší si je dělat doma. Chodíte v práci na obědy a ještě vaříte doma? Nebylo by lepší si již jednou uvařený oběd vzít do práce a tam si ho jen ohřát? Ušetříte tak měsíčně pěknou sumu peněz.

Vařte úsporně

Zkuste udělat důkladnou revizi. Proberte spíž, lednici, mrazák. Všechno si zapište a vařte jen z toho, co už máte doma. Je zbytečné kupovat nové věci, když je mnoho surovin už doma a mnoho jídel se z nich dá uvařit. I takhle se dá ušetřit nějaká ta koruna. Maso připravte tak, jak ho máte rádi, z toho co máte, upečte bábovku či jiný moučník a rajských protlaků připravte polévku. A ejhle! Hned je oběd na stole a k snídani buchta.

Odklad

Řadu věcí nemusíte zaplatit rovnou. Vždycky je nějaká doba na to zaplatit to, co je potřeba, alespoň týden nebo dva. Využijte toho a některé platby odložte o pár dní například do doby, než vm na účet přijde výplata a vy budete moci zaplatit vše. Dlouhodobě to sice problémy neřeší, na chvíli to ale určitě pomůže.

Zapomeňte na obchodní centra

Málokdo si nic nekoupí, je-li v obchodním centru. T se vám líbí halenka, tuhle tričko, spodní prádlo, boty šátek… určitě to zná každá žena. Vhněte se pokud možno takovým obchodům, zbývá-li vám jen pár korun do konce měsíce. Je to lepší. Co oči nevidí, srdce nebolí. Pokud tričko nebo halenku neuvidíte, nekoupíte si ji a ušetříte peníze v peněžence.

Nevyhazujte letáky

Taky patříte k těm, kteří letáky hned po vytažení ze schránky vhazují do k tomu určené krabice? Nedělejte to! V letácích totiž bývá uvedeno, kde jsou k mání levnější potraviny. Nákupem zlevněného mléka, vajec, chleba nebo rohlíků můžete ušetřit až polovinu financí, oproti běžnému nákupu. A to už je něco, co se rozhodně vyplatí!

Šetřete za telefon

Je samozřejmě možné omezit některé výdaje. Začít můžeme třeba u telefonu. Posíláte mnoho textových zpráv a k tomu často voláte? Zapřemýšlejte nad tím, co je skutečně nutné. Omezte textové zprávy a volání na nezbytné minimum, jen na to, co je opravdu nutné vyřídit. Náklady se vám určitě vrátí.

Ne dluhy!

Jste-li v nedobré tíživé situaci, hlavně si nepůjčujte! Známé jsou firmy a lichváři, kteří vám slíbí peníze ihned. Půjčíte si ale pět tisíc a pak vrátíte deset. A zase jste pět tisíc v mínusu. Mnohem lepší je se nezadlužovat a už vůbec ne u poskytovatelů tohoto typu. Potřebujete-li nutně finanční obnos, zkuste si půjčit od vašich příbuzných. A to pouze malý obnos, tak, abyste jej mohli zase po výplatě co nejrychleji bezpečně vrátit.

Tyto malé krůčky vám samozřejmě velké jmění neušetří. Poskládáte-li dohromady pár těchto rad, už to dohromady dá slušnou ušetřenou částku. Korunka ke korunce a finance jsou na světě!


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama