-


Jak na investice do komodit

08.08. 2013 • Investice

Jak na investice do komodit

Pokud má člověk nějaké finance navíc a přemýšlí, kam by je mohl investovat, tak má spoustu možností. Je nutné si to pořádně rozmyslet, aby investice byla výnosná. Investovat se může do akcií, dluhopisů, podílových fondů, nemovitostí, ale také do komodit. Nyní si můžeme více přiblížit investici do komodit.

Co jsou komodity

Mluvíme tady o investici do komodit, ale co to vlastně komodity jsou? Jedná se o zboží, do kterého lze vložit volné finanční prostředky. S komoditami lze volně obchodovat bez rozdílů v kvalitě. Můžeme si to vysvětlit tak, že dodávky od dodavatelů lze zastoupit, aniž by se změnila kvalita. Komoditou nemůže být takové zboží, které se vyrábí různými způsoby a následně se prodává se za různou cenu.

Komoditou teda může být cokoliv. My si následně představíme ty nejčastější, se kterými se setkáváme na světových trzích.

1.  Energie. Počítá se sem ropa západotexaská, ropa Bremt, zemní plyn, etanol, Heating Oil, Gulf Coast Gasoline, propan, uran a RBOB Gasoline.

2.  Kovy. Zlato, stříbro, platina, měď, palladium

3.  Zemědělské produkty. Kukuřice, oves, sójový olej, pšenice, kakao, káva, bavlna, cukr, sójové maso, sójové boby a hrubozrnná rýže.

4.  Maso a dobytek. Vepřové půlky mražené, telata, Live Cattle.

Výhody a nevýhody komodit

Investice do komodit představuje jisté výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Nyní si představme ty pozitiva, které investory čekají. Velkou výhodou je samozřejmě to, že investor nepotřebuje mít vysoké ekonomické podvědomí ani vzdělání. Pokud se rozhodnete investovat do akcií nebo nemovitostí, tak j potřeba ekonomické podvědomí. Komodity představují vysoké výnosy.

Ovšem na druhou stranu si řekněme, že existuje vysoké riziko neúspěchu. Komodity ale téměř nikdy nenabudou nulové hodnot, ta je naopak skoro vždy kladná. Týká se to většinou drahých kovů. Nejoblíbenější z kovů je pochopitelně zlato.

Cena zlata ovšem v posledních letech šla prudce nahoru, a tak je výhodnější investovat do jiných komodit.

Komodity mají vysokou likviditu, proto jsou vhodné pro investory. Chcete-li se komodity prostě zbavit, není to žádný problém.

Další velkou výhodou je to, že pokud roste inflace, tak s největší pravděpodobností poroste i cena komodit. Tím se chrání hodnota investice. Výhod teda již bylo dost a většinou nikdy není nic jen kladného. Takže i komodit mají své nevýhody. Nevýhodou je to, že komodity nenesou pravidelný výnos v podobě výplat dividend. Je pouze kapitálový výnos.

Komoditní trh

Jak již název napovídá, komoditní trh je místo pro prodej komodit. Na tru se mohou prodávat i komodity, které nejsou ještě vyrobené nebo vypěstované.

S komoditním trhem souvisí i termín termínovaný kontrakt, futures contract. Jedná se o smlouvu zavazující dodavatele k dodání stanoveného zboží, v přesném termínu, za stanovenou cenu. Jsou to standardizované kontakty prováděné prostřednictvím regulovaných trhů. Investor vloží peníze do obchodu a ty jsou vázány u brokerských společností.

Komoditní trhy jsou velmi oblíbené právě proto, protože lze na nich obchodovat s různými komoditami. Oblíbenost je také díky velké možnosti diverzifikace, vysoké finanční práce, vysoké transparentnosti a regulovaného prostředí a nízké náklady.

Na trhu s komoditami je možné i pro krátkodobé i dlouhodobé investice.

Investování do komodit

Člověk, který se přeci jen investicím věnuje, měli byste o tom něco vědět. Pokud již investujete, měli byste investici do komodit jistě vyzkoušet. Mají jiný postup vzestupů a sestupů než akcie. Běžným obyvatelům samozřejmě vadí, že se zdražuje energie, paliva nebo potraviny. Pokud ovšem budete zběhlí na trhu s komoditami, mohou Vám tyto výkyvy vynést slušný balík.

Každý investor můž investovat sám za sebe. To může jen v tom případě, že má dostatečný kapitál. Pokud ovšem ne, můžete finance svěřit fondům. Je jich spoustu. Vždy si ale dopředu ověřte věrohodnost firmy, které své finance svřujete.

Nejen u komodit, ale i jiných investic je vhodné volit více komodit. Je tím tak zajištěna rozumná diverzifikace. Je tím zajištěn stabilnější příjem. Pokud přeci jen jedna komodita poklesne, jiná může stoupat. Tím se vyrovnají stavy. Vy tím o peníze nepřijdete nebo jen o část.

Je otázka, jakou cestou budete postupovat. Lidé, kteří mají ekonomické vzdělání mohou volit přímou cestu, futures kontrakty. Pokud ovšem ne, lze jen doporučit magaged futures, nebo komoditní fondy. V neposlední řadě je ještě možnost Exchange Traded Fund nebo investiční certifikáty.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama