-


Jak investovati do vína

31.12. 2014 • Investice

Hodně z nás přemýšlí o tom, do čeho by tak mohli investovat své peníze, aby se za několik let zhodnotily, či aby minimálně udržely svou současnou hodnotu. Tradičně se vkládají finance do zlata, drahokamenů či stříbra. Ale jaké jsou ty netradiční investice?

Jak na investici do vína

Coby skutečně netradiční tip představuje investování do vína. Abyste tuhle investici mohli uskutečnit, nemusíte nutně být experty na vínovou problematiku. Úplně vám postačí, když se obrátíte na znalce či prodávající, kteří vám jistě ochotně poradí. Roční výnos z vhodně nakoupeného alkoholického nápoje činí deset až patnáct procent. V těch opravdu zajímavých případech může budoucí hodnota klidně vyrůst i o dvě stě procent pořizovací ceny, a to už je přece solidní výdělek. 

Mezi nejlepší vína, do nichž lze vložit finanční obnos, se řadí velmi často francouzské provenience, zejména pak červené odrůdy. Tahle vína mají potenciál zrání až třicet let, a to není vůbec málo. Víno se po několika letech stává žádanou raritou a tomu samozřejmě odpovídá i jeho prodejní cena. Přirozeně vás neomezují jen francouzská vína, ovšem porozhlédnout se můžete i po jiných lokalitách, kde se vyrábí ty nejkvalitnější produkty. Hovoříme zde o Itálii, Španělsku anebo Portugalsku. Víno byste z pochopitelných důvodů měli zakoupit u ověřeného vinařství, jedině tady totiž existuje jistota dlouhodobě vysoké kvality.

Jak koupit víno k investici

Pokud se již rozhoupete a do vína investujete, tak nejvhodnější variantou je nákup kvalitního vína na bázi "en primeur", to znamená, že za poměrně nízkou sumu si pořídíte víno, které poté dozrává v sudech. Teprve po uplynulých dvou letech se začíná stáčet do lahví a dostane se na do obchodů. Od téhle chvíle se bere v potaz první zvýšení ceny. Ovšem je důležité počítat s tím, že víno značí opravdu dlouhodobé investiční zboží. Další výhodný vklad, co se krátkodobějšího výdělečného horizontu týče, představuje též vhodně vybrané víno, které je už stočené v lahvích a čeká na prodej v distribučním prostředí. V tomto ohledu bychom neměli opomenout na velice známé vinařství jménem Lafite Rothschild. 

Na cenu vína působí hned několik podstatných faktorů. Mezi ty nejzásadnější se řadí malé množství příslušných lahví na trhu a vysoká poptávka zákazníků, jež si jej chtějí zakoupit. Velice víno pochopitelně ovlivňuje i kvalita ročníku, hodnocení degustátorů či obdržená významná ocenění. Jak jsme již výše zmínili, normální roční zhodnocení vína se pohybuje v rozmězí deseti až patnácti procenty, ovšem někdy se může cena vína zvýšit klidně až na neuvěřitelných čtyři sta procent jeho původní ceny od pořízení v rámci "en primeur". Jestliže už jste se rozhodli a koupili jste si ono investiční víno, musíte se o něj velmi dobře starat, obzvláště dbejte na jeho vhodné uskladnění. 

V České republice rovnou naleznete za tímto účelem vybudované profesionální vinařské boxy a sklady. Jako další pozoruhodnou alternativu vám nabízíme pronájem boxu u specializovaných vinoték, které si zpravidla nekladou podmínku, že víno musí bezpodmínečně pocházet z výroby jediného daného vinařství. Vždy byste měli dostat zvláštní certifikát, pomocí něhož lze dokázat kontrolované uskladnění vína. Tuhle listinu pak budete potřebovat v momentě, kdy budete chtít víno prodat nějakému jinému investorovi anebo již konečnému spotřebiteli. Tímto rozhodnutím proměníte výnos v reálný finanční obnos.

Investujte do uměleckých děl

A co taková investice do umění? Na první pohled se jeví spíše jako obor vyžadující osobní vkus, ovšem je zapotřebí, abyste byli relativně dobří znalci, abyste vydělávali. To se pochopitelně nevyžaduje u obyčejných investic. Výnosy však představují mnohonásobně vyšší částky, a tím se stává investice do umění lákavější. Ba co více, hodnota uměleckých děl se postupem času dost mění, nelze tedy jednotlivá díla velkých mistrů srovnávat navzájem. Investice do umění rozhodně spadá k těm častěji vyhledávanějším alternativním investicím, kam můžete finance uložit, a kde se zhodnotí. 

Také v tomhle ekonomicky abstraktním odvětví existují měřítka a porovnání jak zjistit nynější a budoucí trendy. Z hlediska investorů takový krok vede k lepší orientaci na trhu. Na samém začátku by si každý investor měl pečlivě prozkoumat dané prostředí a ujasnit si, co vlastně od investice požaduje. Na základě výsledků nejrůznějších průzkumů vychází, že zhruba pouhých deset procent veškerých prodaných uměleckých děl si majitelé obstarávají jen kvůli investici. Veliké procento nákupů je mimo výhledu na zhodnocení motivováno též soukromou radostí, že má ve své sbírce umělecké dílo. Pokud se jedná o dílo jedinečně, často dochází i k posílení sociální statusu.

Diverzifikace - základní poučka investování

Ti jedinci, kteří přemýšlí, že umění zařadí do svého portfolia pouze z investičního důvodu, mají jen několik možností. Patří mezi ně diverzifikovaná investice do více děl, jež poskytují tzv. art fondy, ovšem podle odborníků také ty skýtají své hranice a limity. Nejnižší investice do art fondu se pohybuje řádově ve stovkách tisíc eur. Většinou jde o takové fondy, které se pořizují na dobu pěti až deseti let, a to s nepatrnou možností z nich v průběhu této doby odstoupit. Navíc art fondy jsou ještě mladé odvětví. 

Na celém světě působí zhruba třicet takových fondů, ty v součtu spravují majetek, který odpovídá jednomu středně velkému dluhopisovému fondu. Proto si více investorů zvolí přímý nákup uměleckého díla s pomocí odborníků. Reálnou cenu konkrétního uměleckého díla zjistí investor vždy, až dojde k jeho prodeji, přičemž majitel dílo vlastní většinou i několik let. Je tedy velice důležité sledovat i světové trendy v cenách uměleckých děl, jež zvládají zhodnotit momentální stav na trhu umění a zejména předvídat, co vše se v budoucnu stane, a jaký trend bude následovat. 

Na základě toho vznikl i Index Mei Moses. Ten představuje jeden z nejpoužívanějších indexů, co se týče sledování výnosů na světovém trhu s uměním. Autory tohoto projektu jsou samotní profesoři na newyorské univerzitě, ti tento index založili na rozdílu mezi cenou uměleckých děl při prvním a opětovném aukčním prodeji. Dále se velmi často používá i Skate's Art Stocks Index, jeho úkolem je měřit výkonnost trhu umění na základě peněžních výsledků veřejně obchodovatelných společností. Hlavním zdrojem příjmu těchto společností jsou díla rovnou vlastněná. Finanční prostředky též získávají díky zprostředkovatelským službám pro obchodování s uměním. Mezi jednu z těchto firem se řadí třeba i nejznámější světová aukční společnost Sotheby's, která svou činnost započala už v osmnáctém století v Londýně. Tato firma provozuje přes sto aukčních síní na celém světě, nakupuje a také samozřejmě i prodává ta cenově nejhodnotnější umělecká díla. Právě hodnota výnosů těchto aukčních síní značí základní prvek pro Skate's Art Stocks Index. 

Bohužel oba výše zmíněné indexy nezaručují stoprocentní jistotu, mají tedy své mouchy. Jejich potíží zůstává, že přes aukční síně a další oficiální směry se neuskutečňuje ani polovina všech obchodů, zbytek totiž tvoří přímé obchody mezi nákupčím a prodávajícím. To znamená, že méně zkušený investor by jen na tyhle indexy příliš spoléhat neměl.

Investice do umění se řadí mezi přední příčky, jak se dají peníze zhodnotit. Ovšem na druhou stranu jde také i o jednu z nejsložitějších způsobů investic s nejnižší eventuální likviditou a vysokými náklady týkajících se vlastní správy a pojištění. Indexy jsou sice vhodné pro lepší orientaci a srovnání, ale nejideálnějším řešením je, že se vždy poradíte s nějakým odborníkem, kterému můžete věřit. Přirozeně u nás figurují i specializované poradny pro klienty některých bank. Zde lze zkonzultovat možnost investice do umění. Různých nástrah existuje v rámci investování do umění celá řada. Tím největším nebezpečím a problémem jsou pochopitelně falzifikáty známých děl.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama