-


Investiční kovy

02.06. 2013 • Investice

Máte volné finanční prostředky a chtěli byste je investovat s jistotou, že nepodlehnou inflaci? Doporučujeme investovat je do kovů, neboť je to investice stabilní s minimem rizik.

Investiční kovy

Investice do kovů, jako je zlato, stříbro, palladium nebo platina představuje jistotu, která s postupem času neztrácí na hodnotě. Kovy slouží i uložení finančních prostředků a dalo by se říct, že jsou podobnými investičními nástroji, jako cenné papíry.

Jistou investicí mohou být také nemovitosti, na rozdíl od nich jsou však kovy aktiva jak hmotná, tak i likvidní. Navíc jejich uchování a přemisťování je mnohem jednodušší. Investory, kteří do nich nejčastěji vkládají prostředky, jsou: nákupci aktiv, centrální banky, finanční instituce, investoři se snahou chránit se před inflací, zajišťovatelé portfolií a spekulanti.

Zlato

Zlato patří mezi nejoblíbenější investiční kovy a to především v podobě zlatých mincí a slitků ve formě cihel. Ty mohou mít různou gramáž. Nejčastěji používané hodnoty jsou 1,5,10,20,50,100,250,500 a 1000 gramů.

Vydavatelem zlatých mincí je Česká národní banka a obchod s nimi často probíhá i přes internet. Mnozí z nás možná netuší, že investiční zlato je navíc osvobozeno od DPH. Jeho cena se stanovuje na komoditních trzích, kde je s ním obchodováno a odvíjí se od okamžité ceny nebo podle budoucího fixingu. Ten je vyhlašován vždy 2x denně mezinárodním sdružením obchodníků s drahými kovy tzv. The London Bullion Market Association. Hodnota je dána na základě vývoje na Londýnské burze.

Stříbro

Investiční stříbro je specifickou formou stříbra určenou k investičním účelům. Vyskytuje se v podobě stříbrných mincí, případně slitků a cihel s vysokou ryzostí. Zde však nehledejte žádnou uměleckou ani sběratelskou hodnotu, tu tvoří pouze samotný kov.

Investory je stříbro vnímáno na pomezí průmyslového a drahého kovu. Stejně jako zlato však může být považováno za jistou ochranu před ekonomickou nejistotou a problémy. V největší míře je nakupováno v USA, na Středním východě a v části asijských zemí. U nás se s jeho obchodováním setkáme pouze zřídka, v rámci Evropy zejména v severských státech.

Cena stříbra se odvíjí od jeho formy a velikosti odběru. Je obchodováno na několika světových burzách. Mezi ty hlavní patří Nymex (USA), Dubai, Londýn a Tokio.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Investice'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama