-


Co je a co musí obsahovat dohoda o provedení práce

29.10. 2014 • Tipy a rady

Pokud se chystáte na nějakou brigádu, ať už letní nebo i během roku, je možné, že poskytovatel brigády bude po Vás chtít podepsat dohodu o provedení práce. Klasická pracovní smlouva se neuzavírá, protože se nejedná o klasický pracovní poměr.

Co je dohoda o provedení práce

Je to velmi zvláštní forma pracovně právního vztahu. Tento vztah je uzavírán mezi zaměstnavatelem a zájemcem o brigádu. Není to klasický racovní vztah, proto není možné uzavřít pracovní smlouvu, ale jen dohodu.

Dohodu je nutné sepsat. Její forma je teda písemná. Pro jednoho zaměstnavatele je brigádníkovi povoleno odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Brigádník může uzavřít během roku kolik chce dohod o pracovní poměru.

Práce musí být ohodnocena minimální mzdou, kterou stavuje zákon. Maximální vyplacená mzda není stanovená.

Navíc brigádník, který nevydělá během jednoho měsíce více než 10 000 Kč, tak nemusí platit ani sociální, ani zdravotní.

Stejně tak i zaměstnavatel je ušetřen od placení pojištění.

Zdravotní pojištění si budete muset jen v tom případě, že v konkrétním měsíci budete zaměstnání jen na dohodu o provedení práce a nebude stát za Vás odvádět zdravotní pojištění.

Dohoda o provedení práce a pracovní smlouva jsou dva různé vztahy. na dohodu se nevztahuje úprava pro výkon práce v pracovn poměru, ale i v dalších bodech.

Náležitosti dohody o provedení práce

Aby byla dohoda o provedení práce platná, musí obsahovat jisté náležitosti. Bez toho to nemůže být. Základní údaje, které musí dohoda obsahovat jsou doba, na kterou je dohoda uzavírána, mzda za odvedenou práci a podmínky získání odměny. Stejně tak se v dohodě uvádí obě strany, a to jak zaměstnavatel, tak i brigádník a jejich osobní údaje. V dohodě by měla být popsána činnost, kterou bude brigádník vykonávat a předpokládaný rozsah práce.

V současné době zákoník práce neupravuje rozvázání pracovního poměru. V praxi se ale většinou poměr stanovuje na dobu určitou.

Dohoda o pracovní smlouvě může také obsahovat další náležitosti, které si mezi sebou strany dohodnou.

Pokud Vám bude taková dohoda někdy nabídnuta, v každém případě, než ji podepíšete, si pečlivě pročtěte všechny informace, kterou jsou v ní uvedeny. Zkontrolujte údaje a podmínky, které jsou ve smlouvě uvedeny. Je možné s ohledně dohody poradit s právníkem nebo osobou, která je v tom sběhlá.

Změny v dohodě o provedení práce od roku 2014

Od roku 2014 nastaly v zákoníku práce změny. Změny se týkaly také dohod o provedení práce. Změny to byly pro brigádníka výhodné díky lepšímu zdanění.

V těchto změnách je zahrnuto i to, že nyní je možné příjmy zdaněné srážkou dani zahrnout do daňového přiznání. Je to výhodné pro ty lidi, kteří v daném období měly nízké příjmy, nebo třeba jen pracovali jen část roku. Daň, která Vám bude sražena, Vám bude navrácena finančním úřadem.

Dohodu mohou uzavřít také nezletilí. Novinkou ale je, že jejich zákonní zástupci mohou tuto dohodu zrušit, a to až do šestnácti let věku dítěte.

Jak se liší dohoda o provedení práce od dohody o provedení činnosti

Další podobou smlouvy je dohoda o provedení činnosti. Je velmi podobná, jako dohoda o provedení práce. Stejně tak ji uzavírá zaměstnavatel a jho brigádník. Ale jaké jsou vlastně její výhody?

Dohodu o provedení činnosti stejně upravuje zákoník práce. Aby byla platná, je nutné ji uzavřít písemně. Dohoda musí obsahovat jisté náležitost, a to přesný popis sjednané práce, její rozsah, a doba, na kterou se uzavírá. Opět je možné uzavřít dohodu na dobu určitou, ale i neurčitou. při výpovědi není nutné uvádět důvod.

Dohoda je uzavřena na činnost, práci, jejíž rozsah odpovídá maximálně polovině týdenní pracovní doby.

Opět i v tomto případě byly provedeny změny od roku 2014. Zdanění probíhá stejně, jako příjmy z pracovního poměru. Zaměstnavatel je povinen odvádět patnáct procent. Brigádník ale může podepsat prohlášení poplatníka k dani, daň se sníží. Brigádník toto prohlášení ovšem může podepsat jen u jednoho zaměstnavatele.

Co je práce na černo

V běžné praxi se děje, že hlavně studenti, nebo třeba matky na mateřské dovolené, i důchodci pracují tzv. na černo. Jedná se o projev šedé ekonomiky, který je nejvíce rozšířen. Tento způsob je výhodný především pro zaměstnavatele, protože nemusí odvádět za brigádníka žádné daně. Brigádník tak může dostat větší finanční odměnu a spokojenost je na obou stranách.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o tu nejlepší možnost Jenže Vás musíme zklamat. Jedná se o nezákonnou praktiku, a proto vždy raději žádejte smlouvu. Je to i krytí pro brigádníka v případě, že by mu zaměstnavatel nechtěl vyplatit slíbenou odměnu.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama