-


Čím si mohu vydělávat jako nezaměstnaný?

05.05. 2013 • Tipy a rady

Někteří z nás se mohou mylně domnívat, že by se jim jako nezaměstnaným žilo lépe a že chodit do práce není žádná výhra. Opak je ovšem pravdou, což by vám potvrdil každý nezaměstnaný. Nyní opomeneme problematické jedince naší sociální společnosti, abychom se nedostali do debaty na sociálně-právně-politicko-morální úrovni. Tento článek se zaměří na občany, kteří buďto o zaměstnání nedobrovolně přišli, nebo ještě do svého prvního nenastoupili a teprve jej hledají. Takoví z nás mohou kolem nabýt kolem sebe jakéhosi pocitu prázdnoty a společenského nátlaku, protože netráví většinu dne na pracovišti či při nějaké výdělečné činnosti. V tom případě není potřeba trpět žádnou deprivací, musíte pouze zmobilizovat své síly a poradit si svépomocí, pokud právě nemáte zaměstnavatele, který by vám dal práci.

Za prvé - zvažte co je pro vás nejsnazší a začněte se věnovat něčemu, co je vaší zálibou, např. ruční výrobě nebo nějaké ruční práci. Dnes v době internetu se vám nabízí široká škála různých portálů, kde se střetává poptávka s nabídkou a vy toho můžete využít. Ženy může oslovit např. výroba drobných šperků, jako jsou náušnice, či různé kosmetiky, např. mýdel, koupelnových solí, případně mýdel. Další variantou je např. pečení perníčků, háčkování, šití, pletení nebo různé malby. Muži se mohou uplatnit třeba v keramice, vyřezávání ze dřeva, uměleckém kovářství, obrábění kovů, případně i malbě nebo jiných spíše ženských pracích. V dnešní době je již většina činností považována za jakoby univerzální a je jedno, zda je vykonává muž či žena.

Jsou i lidé, kteří si přivydělávají tak, že nakoupí staré předměty, opraví a vylepší je a znovu je prodají i těm, kteří by určitě do bazaru nešli.

Téměř v jakémkoli místě bydliště jistě najdete spoustu domácností, kde mají menší děti a třeba by využili příležitostného hlídání.  Je velké procento rodičů, kteří sice neradi svěřují děti cizím lidem, ale může se stát, že jim chybí čas na domácí práce, jako je úklid, žehlení prádla, nebo vaření. A tak by např. uvítali pomocnou ruku hospodyňky.

Říká vám něco termín hodinový manžel? Určitě si pod tím nepředstavujte nic absurdního, je to zcela běžná stále častěji poptávaná profese. V domácnostech, kde chybí mužská ruka často je potřeba vykonat práce, které žena nezvládne. Jsou to např. drobné opravy jako protékající hadice, ucpané odpady, opravy světel, práce se dřevem apod. Spousta domácností tuto výpomoc ocení. Zkrátka a dobře nebojte se ptát, klidně vyvěste na vchodové dveře vašeho paneláku nabídku toho, co umíte a s čím můžete pomoci. Možná vás překvapí, na co všechno spousta lidí nemá čas nebo na to nejsou dost zruční.

Nejsou-li manuální práce zrovna vaší předností, případně se na ně necítíte a považujete se spíše za akademicky zaměřenou osobnost, soustřeďte se např. na lekce doučování. Určitě pro vás nebude žádný velký problém věnovat se např. dítěti ze základní školy, které potřebuje znovu probrat učivo, vysvětlit nesrovnalosti a má rodiče, kteří to časově nezvládají.  Při tomto se však obrňte velkou mírou trpělivosti a empatického soucítění, tak abyste se dovedli vžít do dětského myšlení. Pokud se na to cítíte, můžete doučovat třeba i cizí jazyky, nebo středoškolské učivo. V současnosti jsou jazyky velmi žádané a jejich znalost se stává nutností. Různé jazykové školy a instituty jsou finančně velmi náročné a jsou i lidé, kteří dají přednost raději individuální výuce, než školním lavicím.

Částečně si můžete přivydělat i prodejem svého již nepotřebného majetku do bazarů, secondhandů, zastaváren, nebo antikvariátů. Samozřejmě není cílem rozprodat vaši domácnost, ale proberete-li si ve volných chvílích vaše skříně, knihovny a zásuvky, určitě objevíte spoustu věcí, které již nepoužíváte. A jistě se najdou lidé, kterým tyto věci mohou udělat ještě velkou službu a radost a vy si alespoň něco přivyděláte.

Jste-li tvůrčí typ, můžete se pokusit zaměřit na různé časopisy, kde přijímají za finanční odměnu příběhy a příspěvky čtenářů. Za tyto texty, fotky či vtipy vám může být vyplaceno od 50kč třeba až do 1500kč, v závislosti na žánru a konkrétním časopisu. Lidé také rádi zakoupí umělecké fotografie, nebo různé obrazy, keramickou tvorbu a podobné umění, pokud z nich např. uspořádáte prodejní výstavu.

Stačí dostatečně zapojit svoji fantazii a jistě sami přijdete různé způsoby, jak si přivydělat nějakou korunu anebo pouze zkrátit dlouhé chvíle pokud nepracujete. Záleží na tom, co je pro vás větším problémem, zda nedostatek financí, nebo přebytek času a sociální deprivace. Velice důležité je nepodlehnout pocitu, že nic neumíte a nikdo vás nechce zaměstnat, nelámat nad sebou hůl anebo naopak nenabýt falešnou pýchu, že ostatní pouze nevidí vaše schopnosti. Jste-li bez zaměstnání, nesmíte pohrdnout žádnou příležitostí, jak si vydělat. Záleží jen na vás, zda zvolíte manuální typ práce, nebo spíš uměleckou tvorbu. Zcela jistě ale neodsuzujte žádnou profesi, protože ani bez pekařů, uklízeček, popelářů apod. si neumíme náš život představit, nejsme schopni si vše zajistit svépomoci.

Přeji hodně štěstí při hledání práce či přivýdělku a pevně věřím, že vás článek alespoň částečně motivoval.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Tipy a rady'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama