-


Čemu se vyvarovat při výběru půjčky?

10.06. 2017 • Půjčky a hypotéky

Vybíráte půjčku? Jistě to pro vás není každodenní činnost a tak se chcete vyvarovat chyb. Jaké lidé dělají nejvíce a čemu je správné se vyhnout? Podívejte se společně s námi na to, jak si vybrat kvalitní a ideální půjčku a nenaletět při tom.

Pozor na podezřele lákavé podmínky získání

Na pozoru buďte hlavně ve chvíli, kdy vám s ohledem na vaši bonitu budou nabízeny takové půjčky, které vypadají až podezřele výhodně. A to v souvislosti s jejich podmínkami získání. Třeba s ohledem na to, že:

  • Nebude nutné ručit
  • Nebude nutné dokládat příjem
  • Nebude nahlíženo do registrů

Toto všechno může být celkem podezřelé a je nutné prověřit, zda se jedná o skutečně férového poskytovatele. Tím ale nechceme říci, že by půjčky pro dlužníky neexistovaly. Obvykle však bývají spojené s nižší finanční částkou, nebo se jedná o půjčky, kde není nahlíženo do registrů, ale příjem je nutné dále dokládat.

Pozor na výši úrokových sazeb a RPSN

Druhou věc, na co byste si měli dát pozor, je pochopitelně výhodnost. A to znamená, že je nutné hledět primárně na dvě věci. První věc je úroková sazba, která je hodnotou, kterou si k půjčeným penězům přirazí samotný poskytovatel, což je obvykle jeho zisk. Dále je vhodné sledovat RPSN, které zahrnuje všechny ostatní náklady. Mnohdy může dojít k tomu, že úrok bude minimální, zatímco RPSN astronomické. Na to si dejte pozor. Stejně tak si dejte pozor i na to, abyste neplatili zbytečně moc. Příkladem je krátkodobá půjčka. U některých můžete přeplatit i 300 Kč z půjčené tisícikoruny. Pokud se však porozhlédnete po jiných možnostech, mohou to být desítky korun, nebo lze získat i půjčku zdarma.

Pozor na společnost, u které si půjčku berete

I když se současní zákonodárci maximálně snaží o to, aby byly podmínky v oblasti úvěru pro spotřebitele výhodnější, stále to neznamená, že se podvodné poskytovatele dokáže vymýtit. Mnoho z nich najdete hlavně v segmentech, které se zaměřují na problémovou klientelu. Jako příklad poslouží půjčka bez registru dlužníků. Tu lze získat jak u poskytovatelů férových, tak i u neférových. A na ty je třeba dát si poměrně velký pozor. Co konkrétně s nimi může být spojeno? Primárně:

  • Složité a komplikované smlouvy
  • Vysoké úrokové sazby
  • Velké sankce v případě problémů

Pozor na poplatky

Velmi často narazíte na půjčku, která je spojena s případným poplatkem. Jelikož celkově ovlivňuje výhodnost, pamatujte na to, že musí být součástí RPSN. Pokud se jedná o poplatek, který se strhne až po získání peněz, je na vás, zda se pro úvěr rozhodnete. U mikropůjček, kde jsou poplatky korunové a slouží k ověření vašeho účtu, strach rozhodně mít nemusíte. Co ale nedoporučujeme, to jsou půjčky, u kterých musíte platit poplatky předem. Může se stát, že peníze ani nedostanete a přitom zaplatíte i o několik tisíc korun více peněz, které vám následně budou chybět ve vašem rozpočtu. Takovým půjčkám se raději vyhněte.

Pozor na žádost o více peněz, než potřebujete

To poslední, na co si dát pozor u půjčky, je situace spojená s tím, že si budete žádat o více peněz, než pokud reálně potřebujete. Mnoho společností i bank vám je bude aktivně nabízet. Je však velká chyba na jejich nabídku kývnout. Z jakého důvodu? Z každé tisícikoruny, kterou si půjčíte navíc, pochopitelně musíte zaplatit úroky. A čím více si vezmete, tím více následně zaplatíte. Nehledě na to, že když si vezmete zbytečně velkou sumu, budete ji také podstatně déle platit, což bude stále omezovat váš osobní, nebo rodinný rozpočet. Je tedy pochopitelné, že suma získaných peněz by nikdy neměla být vyšší, než tolik, kolik vám chybí. Proto je třeba mít už při žádosti půjčku jasno v tom, na co ji chcete použít a o kolik si řeknete.


sdílejte článek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články z rubriky 'Půjčky a hypotéky'
Tipy na jiné články
Oblíbené články
Články
Tipy na další weby
  • Doporučujeme navštívit finanční magazín GoldMag.cz, který vám poradí s osobními financemi a s tipy na půjčky.
  • Hledáte inzerci půjček? Vyzkoušejte trh půjček na Daki.cz, kde jsou stovky nabídek a poptávek peněz.
  • Vema je komplexní HR systém vhodný pro malé i velké firmy.
  • Chcete si zjednodušit řízení projektů? Vyzkoušejte CRM systém eWay-CRM.
Kontakt a reklama